Reštart učenia otvoril témy rovnováhy, vzťahov aj budúcnosti vzdelávania
V priestoroch Elektrárňa Piešťany sa uskutočnil 5. ročník konferencie Reštart učenia, ktorý aj tento rok spojil pedagogičky, pedagógov, odborníčky, odborníkov a ďalších ľudí, ktorým záleží na kvalite slovenského vzdelávania. Hlavnou témou konferencie bolo hľadanie rovnováhy v školskom prostredí – medzi výkonom a pohodou, obsahom a zručnosťami či systémovými požiadavkami a potrebami detí.
Program konferencie otvoril diskusiu o postavení mužov v školskom prostredí a ich úlohe pri formovaní identity žiakov. Účastníci a účastníčky sa venovali aj tomu, prečo sú vyvážené vzory v školách dôležité a ako ovplyvňujú dynamiku učiteľských kolektívov.
Súčasťou programu boli aj prezentácie inšpiratívnych projektov z grantového programu Výnimočné školy, ktoré ukázali, ako možno prepájať vzdelávanie s praktickou skúsenosťou, experimentom či regionálnymi tradíciami. Veľký priestor dostali aj témy duševnej pohody pedagogičiek a pedagógov, prevencie vyhorenia a zvládania konfliktov v každodennej školskej praxi.
Konferencia otvorila aj aktuálnu tému digitálnej socializácie detí a mladých ľudí. Diskusia sa zamerala na to, ako nové technológie a AI ovplyvňujú budovanie vzťahov a akú úlohu má v tomto prostredí škola a učiteľ ako nositeľ autentického ľudského kontaktu.
Reštart učenia dlhodobo vytvára priestor na zdieľanie skúseností, nových prístupov a inšpirácie pre všetkých, ktorí chcú meniť slovenské školstvo citlivo, premyslene a s dôrazom na potreby detí aj učiteľov.